Jesteś tutaj: Strona główna Aktualności Biopsja mammotomiczna piersi w Szpitalu

[2020-10-28]
Od dnia 28.10.2020 r. (wtorek) Oddział Onkologii wznawia swoją działalność
[2020-10-28]
Od dnia 29.10.2020 r. (czwartek) punkt pobrań materiału do badań w kierunku COVID czynny codziennie w godz. 7.00 -12.00
[2020-10-27]
Dzisiaj pracę rozpoczął drive thru - mobilny punkt pobrań wymazów do testów na koronawirusa.

captcha image

[2020-09-17] Biopsja mammotomiczna piersi w Szpitalu

Biopsja mammotomiczna piersi w Zakładzie Diagnostyki Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach

Od września 2020 wprowadzamy nowoczesny sposób diagnostyki i leczenia chorób piersi poprzez wykonywanie biopsji gruboigłowej wspomaganej próżnią (mammotomicznej) u pacjentek z guzkami piersi wymagającymi weryfikacji histopatologicznej.

Badanie wykonane jest przez lekarza specjalistę z uprawieniami do biopsji wspomaganej próżnią przy użyciu urządzenia z igły i systemu ssącego. Jednorazowa igła biopsyjna wprowadzana jest w okolice guza poprzez małe 2-3mm nacięcie. Próżnia jest używana w celu delikatnego pobierania i gromadzenia tkanki. Igła biopsyjna pozostaje cały czas w okolicy guzka, a poprzez prosty obrót igły pobiera się wiele wycinków, jeżeli to możliwe do całkowitego usunięcia zmiany. Nad całością procesu pobierania tkanek guza czuwa komputer urządzenia. Biopsję mammotomiczną wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zabieg jest niebolesny. Nie zakłada się szwów chirurgicznych, nie pozostaje blizna. Pacjentka nie wymaga hospitalizacji, zabieg trwa kilkanaście minut.

Wskazaniami do biopsji są:
•    zmiany podejrzane, opisywane w USG  jako BIRADS 4
•    guzki  o typie gruczolakowłókniaków  - BIRADS 2
•    zmiany o charakterze rozrostu do światła torbieli,
•    zmiany w przewodzie mlekowym podejrzane o brodawczaka,
•    nawracające torbiele piersi.

Przeciwwskazania bezwzględne:
•    brak zgody pacjenta na badanie,
•    nieprawidłowy poziom parametrów krzepnięcia krwi,
•    uczulenie na lignokainę.

Przeciwskazania względne:
•    ciąża,
•    nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.

Zalety biopsji:
•    brak konieczności hospitalizacji,
•    zabieg kilkuminutowy,
•    dobry efekt kosmetyczny, brak szwów,
•    praktycznie bezbolesna,
•    jednoczasowa weryfikacja zmiany i jej usunięcie,

Zabiegi te wykonywane są przez specjalistów chirurgii ogólnej i onkologicznej:
lek. med. Dorota Szymańska
dr n. med. Wojciech Prażmo

Kwalifikacje do zabiegów wykonywane są w poniedziałki od 13:00-15:00 w Poradni Onkologicznej. Pacjent nie wymaga skierowania. Termin zabiegu ustalany jest w zależności od ilości pacjentów (do 4 tygodni).