Home Contact SiteMap Administracja
 
           
  Jesteś tutaj: Strona główna Szpital Projekty Unijne ZPORR
 
Aktualności
[2021-01-22]
W Szpitalu w Gorlicach rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 tel. 18 35 53 260
[2020-11-02]
W Szpitalu istnieje możliwość wykonania testów płatnych w kierunku koronawirusa
[2020-11-03]
Przeciwciała IgG oraz IgM – sprawdź czy miałeś kontakt z wirusem SARS-CoV-2
Newsletter
Jeśli chcesz być na bieżąco informowany:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez SZPITAL SPECJALISTYCZNY im. H. KLIMONTOWICZA W GORLICAH, jako administratora danych.



Księga Gości

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zgłoszenia zgodnie z RODO przez SZPITAL SPECJALISTYCZNY im. H. KLIMONTOWICZA W GORLICAH, jako administratora danych.


captcha image

 
ZPORR
A A A

W dniu 3 czerwca 2009 r. Leszek Zegzda - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Mirosław Wędrychowicz - Starosta Gorlicki wręczyli Marianowi Świerzowi - Dyrektorowi Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach klucze do nowego ambulansu ratowniczego.

Zakupiony ambulans ratowniczy to obecnie najnowocześniejsza ruchoma jednostka intensywnej opieki dostępna w kraju. Ambulans będzie służył do przewozu pacjentów w stanach zagrożenia życia ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego do klinik i innych szpitali specjalistycznych. Karetkę poświecił szpitalny kapelan ks. Andrzej Kluz.

 

Zakupiony ambulans ratowniczy to obecnie najnowocześniejsza ruchoma jednostka intensywnej opieki dostępna w kraju.

Wniosek o dofinansowanie karetki został złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 jeszcze w 2005 roku. Został pozytywnie oceniony przez panel ekspertów lecz nie uzyskał dofinansowania. Projekt został umieszczony na liście rezerwowej z potencjalną szansą na dofinansowanie w terminie późniejszym. W lutym 2009 r. pojawiły się wolne środki finansowe w ramach ZPORR i w ramach tzw. nadkontraktacji projekt otrzymał dofinansowanie.

 

Wartość ambulansu to 349 876,29 zł. 75% tej kwoty 262 407,21 zł pochodzi z budżetu Uniii Europejskiej i jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast 25% - 87 469,08 zł to wkład własny z budżetu Powiatu Gorlickiego.

Ważnym aspektem projektu jest zastosowanie telemedycyny w ratowaniu życia pacjentów. Ambulans ratunkowy zakupiony w ramach projektu jest wyposażony w urządzenia zapewniające możliwość transmisji telemetrycznej danych np. zapisu EKG z ambulansu do Szpitala. Ma to kluczowe znaczenie dla chorych z poważnymi problemami kardiologicznymi (np. zawały), którzy w nagłych wypadkach muszą być przetransportowani do szpitala z oddziałem kardiologii inwazyjnej. Szpital Specjalistyczny w Gorlicach niestety nie posiada takiego oddziału, dlatego też pacjenci są transportowani do Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu ul. Młyńska 10, który jest najbliższą od Gorlic placówką ochrony zdrowia posiadającą Oddział Internistyczno-Kardiologiczny z odcinkami: Kardiologia z Intensywną Opieką Kardiologiczną oraz Interna, gdzie stosowane są metody leczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej.

 

Ważnym aspektem projektu jest zastosowanie telemedycyny w ratowaniu życia pacjentów - defibrylator z systemem transmisji telemetrycznej danych zamontowany na lewej ścianie ambulansu.

Dlatego też system zainstalowany w ambulansie współpracuje z systemem już funkcjonującym w Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, tak aby wspomniany Szpital mógł odebrać dane telemetryczne zanim pacjent zostanie dowieziony do Szpitala. Pozwoli to skrócić czas niezbędny do wydania diagnozy i przystąpić do działań ratunkowych bezpośrednio po dotarciu pacjenta na oddział kardiologiczny. Ma to kluczowe znaczenie dla ratowania ludzkiego życia.

Projekt pn. „Zakup środka transportu sanitarnego dla Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach”, Działanie 1.3 Regionalna infrastruktura społeczna, Poddziałanie 1.3.2 Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 
   
 
 
 
     

 

Szpital Specjalistyczny
im. H. Klimontowicza w Gorlicach
ul. Węgierska 21, 38-300 Gorlice
tel. (18) 35-53-200
email: szpital@szpital.gorlice.pl

© 2012 www.szpital.gorlice.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projektowanie stron www - iPolska.com.pl